Haberler ve Duyurular


Geri Dön

Yeni Ehliyetler ve Trafik İle İlgili Düzenlemeler

16/12/2013

Trafik kazalarındaki kayıpları azaltmak amacıyla 2011-2020 yıllarını kapsayan Karayolu Trafik Stratejisi ve Eylem Planı'nı 31 Temmuz 2012'de genelgeyle yürürlüğe koyduklarını anımsatan İçişleri Bakanı Muammer Güler, kazalarda meydana gelen ölümleri azaltmak amacıyla Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nun 4. toplantısında, 2013-2014 yıllarının "emniyet kemeri ve hız kontrol yılları" olarak belirlendiğini kaydetti.
İçişleri Bakanı Muammer Güler, bölünmüş yolların hizmete girmesi ve etkin denetimle birlikte, 2013 yılının ilk 10 ayında, 2007 yılının ilk 10 ayına göre ölümlü kaza sayısında yüzde 25,1, ölüm sayısında ise yüzde 29.3 azalma olduğunu söyledi.
Sürücü belgelerinin uluslararası geçerliliğini sağladıklarını ifade eden İçişleri Bakanı Muammer Güler, 1 Ocak 2015'ten itibaren yeni ehliyetlerin verilme işlemine başlanacağını bildirdi. İçişleri Bakanı Muammer Güler, ilk defa sürücü belgesi alanlar için aday sürücü uygulaması getirildiğini, yapılacak değişiklikle, trafikte yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücülere verilecek cezaların artırılacağını vurguladı.
İçişleri Bakanı Muammer Güler, muayenesiz araçlarının satışının engelleneceğini, belirli zamanlarda kış lastiği takmanın zorunlu hale getirileceğini söyledi.
Emniyet tarafından verilen pasaportların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce verileceğini, böylece pasaport işlerinde görevli 3 bin 500  polisin emniyet ve asayişte görevlendirileceğini ifade eden İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Yılda yaklaşık 2.5 milyonun üzerinde düzenlenen araç trafik belgesi kaldırılacak, yerine araç muayene istasyonlarının vermiş olduğu araç muayene raporu yeterli olacak. İkinci el araç alım satımlarında malik dışında başka bir husus değişmiyorsa, vatandaş emniyete gitmeyecek. Araç tesciline ilişkin araç tescil belgesi, satış işleminin yapıldığı noterlikte düzenlenecek. Bu sayede emniyete yılda 4 milyon vatandaş gitmeyecek ve emniyetin bu konudaki işlemlerinde de yüzde 85 azalma olacaktır" diye konuştu.
İçişleri Bakanı Muammer Güler, vatandaşların sürücü kursunu bitirdikten sonra yapılan sınavda başarılı olması halinde, artık sürücü belgesini almak için kurum kurum dolaşmayacağını, sürücü belgesi basılarak adresine gönderileceğini belirterek, "90'a yakın belge artık istenmeyecek" dedi.